Kapat

Tetra Yaprağı Kullanımı ve Faydaları

Anasayfa
Faydalı Bitkiler Tetra Yaprağı Kullanımı ve Faydaları

Tetra yaprağı, tetra ağacı, Cotinus Coggygria olmakla beraber ülkemizde Duman ağacı ismiyle bilinmektedir. Tetra ağacının özellikle iri ve kırmızı tetra yaprağı sağlık bakımından çok önemli faydaları bulunmaktadır.

Tetra yaprağı çay olarak tüketmek zehirlenmelere neden olduğundan dolayı kesinlikle çay şeklinde tüketilmemesi gerekmektedir.

Tetra yaprağı faydaları

Tetra yaprağı mikrop kırıcı özelliği olduğu için iltihap ve apse giderici olarak açık yara tedavisinde kullanılmaktadır. Genellikle cilde sürülerek veya yaralara kompres yapılarak kullanılan tetra yaprağı damar büzücü ve yaraları kapatıcı fayda sağlamaktadır. Tetra yapraklarının bu özellikleri nedeni ile galotanenler, glikozidler, linaol, komfen ve uçucu bitkisel yağlar gibi bir çok enzimi ve bileşiği içerisinde bulundurduğu görülmektedir. Aynı zamanda Tetra yaprağı kanamaların durdurulması ve akıntıların giderilmesi içinde kullanılmaktadır. Mikrop kırıcı özelliği sayesinde kısa zamanda yaraların kapanmasını sağlamaktadır.

İshal, beyaz akıntılar, sedef hastalığı, ülserik kolit, kanlı basur gibi bazı cilt rahatsızlıkları, irinli sivilceler, dişeti iltihaplanmaları ve diş etinde iltihap toplanması gibi hastalıkların tedavisinde tetra yaprağı kullanılmaktadır.

Egzama gibi deri hastalıklarında da fayda sağlandığı gözlemlenmiştir.


Tetra yaprağı nasıl kullanılır?

Yaklaşık 3 çorba kaşığı kadar toz haline gelecek şekilde havanda dövdükten sonra 1,5 litre su içerisinde ekleyip tetra yapraklarını 10 dakika kaynatın. Elde edilen bu karışımı yaraları yıkamak, diş eti hastalıklarından ve iltihaplarından kurtulmak için gargara yapmak, basur gibi iltihaplı bezelerde kompres yaparak uygulanabilir. Kısa zamanda etkisini göreceksiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu her defasında karışımın taze olarak hazırlanmasıdır.


Tetra yaprağının ağız yolu ile tüketilmesi kesinlikle sakıncalıdır.

Bir cevap yazın

CLOSE
CLOSE
error: Kopyalanamaz.