Kapat

Laktoz İntoleransı Nasıl Anlaşılır?

Anasayfa
Anne/Çocuk Laktoz İntoleransı Nasıl Anlaşılır?

Laktoz intoleransı genellikle yanlışlıkla kendi kendine teşhis edilir. Bebeklerde, aynı zamanda çoğu zaman inek sütü alerjisi ile karıştırılır. Tanı yalnızca klinik semptomlara dayanmamalı ve belirli laboratuvar testleri gerçekleştirmiş bir doktor tarafından yapılmalıdır.
Laktoz İntoleransı Nasıl Anlaşılır?

Laktoz intoleransı genellikle aşağıdaki şekilde teşhis edilir:

Bir hastadan yediği veya içtiği her şeyi kayıt eden bir gıda günlüğü tutması istenir.

Doktor bir hastadan laktozu iki hafta boyunca tamamen diyetinden çıkarmasını ve daha sonra semptomların varlığını veya yokluğunu tekrar gözden geçirmesini isteyebilir. Belirtiler yoksa, laktoz intoleransı olasıdır.

Bir hastadan bir kan şekeri testi yaptırması istenebilir. Bir gecede hızlı sonra, bir hasta laktoz solüsyonu içirir ve kan şekeri seviyesi kontrol edilir. Hasta laktoza toleranssiyse, laktoz çözeltisinden gelen şeker normal bir oranda kanda absorbe edilmediğinden, kan şekeri seviyeleri ya yavaş yükselir ya da hiç yükselmez. Kan şekeri testinin bir varyantı süt tolerans testidir; bu durumda bir hastaya laktoz solüsyonu yerine bir gecede hızlı içmek için yaklaşık 500 ml süt verilir. Kan, şeker seviyesinde herhangi bir değişiklik göstermiyorsa, hasta laktoza toleranslı olarak kabul edilir.

Hidrojen nefes testi, çoğunlukla laktoz intoleransını teyit eden basit ve çok yararlı bir testtir. Bu kişiden bir gecede hızlı beslenmesi istenir, daha sonra bir laktoz çözeltisi içilir ve ardından nefeslerinde hidrojen konsantrasyonunu (ppm, ppm) ölçen bir aletle solunurlar. Bir saat içinde büyük miktarda hidrojen (önceden başlangıç ​​değerinin> 20 ppm üzerinde) olan kişilere laktoz intoleransı teşhis edilir.
Dışkı asitliği testi bebekler ve küçük çocuklarda durum için faydalı bir testtir. Laktoz sindirilmemiş halde kalırsa, bakteriler tarafından laktik asit ve taburede tespit edilebilen diğer yağlı asitlere dönüştürülür. Ayrıca, glikoz da dışkıda saptanabilir.

Laktoz intoleransının teşhisinde uygulanabilen bir test dışkı bağırsak biyopsisidir. Bununla birlikte, bu test invazivdir ve hastanede kalmayı gerektirebilir. Laktoz intoleransını teşhis etmek için nadiren kullanılır, ancak çölyak hastalığı gibi diğer koşulları ekarte etmek için daha çok kullanılır.

Bağırsak duvarı içinden, lokal anestezi altında, rehberlik için bir endoskop kullanılarak az miktarda doku alınır. Bir endoskop, ışık kaynağına ve ucu ağzından bağırsağa geçirilen bir kameraya sahip ince esnek bir borudur. Doku örneği daha sonra lekelenir ve mikroskop altında incelenir ve ne kadar laktaz içerdiğini test eder. Düşük seviyelerde laktaz, laktoz intoleransını gösterir.

Bir cevap yazın

CLOSE
CLOSE
error: Kopyalanamaz.