Kapat

Kadınların bisiklete binmesi zararlı mı?

Anasayfa
Cinsel Sağlık Kadınların bisiklete binmesi zararlı mı?

Bisiklet sürmenin sağlığımız için oldukça faydalı olduğunu ve eklemleri koşmaktan daha az yorduğunu biliyoruz. Ancak son araştırmalara göre bisiklete binmek kadınlar için iyi bir fikir değilmiş.

İngiliz jinekolog Pradnya Pisal’ın Metro’ya yaptığı açıklamaya göre hem kadınlar hem de erkekler bisiklete bindiklerinde genital organlarında bazı rahatsızlıklar yaşayabilir. Ancak kadınlarda çok ciddi problemler ortaya çıkabilir.

Bisiklete binerken genital bölgeye uygulanan baskı labyanın şişmesine, vajinal irritasyona ve idrar kesesinde problemlere neden oluyor. Bunun nedeni bisiklete binerken vajinanın, kadının vücut ağırlığının %40’ını taşıyor olması.

Dr. Pisal bu durumu şöyle açıklıyor:

“Bütün bisikletçiler, kadın veya erkek fark etmez, genital bölgeleriyle alakalı sorun yaşarlar. Kadın bisikletçiler arasında en yaygın problemlerin başında pişik, ağrı, hassasiyet, uyuşma, labya genişlemesi, vajinal irritasyon, vajinal enfeksiyon ve idrar yolu enfeksiyonu gelir.”

Daha önce yapılan araştırmalar Pisal’ın açıklamalarını destekliyor. Yale Üniversitesi araştırmacılarının 2016’da yaptığı araştırmaya göre bir haftada 100 milden fazla bisiklet sürmek genital hissi azaltıyor. Ağrının ve hissizliğin artması da cinsel işlev bozukluğuna yol açıyor.

Uzmanlar bazı kadınların, daha rahat bisiklet sürebilmek için bıçak altına yattıklarını ve bu kadınların sayısının son yıllarda giderek arttığını belirtiyor. Bu sancılı genital operasyon, sürtünmeyi ve ezilmeyi önlemek için labyanın içinden bir bölümün kesilerek alınmasını içeriyor.

Bir cevap yazın

CLOSE
CLOSE
error: Kopyalanamaz.