Kapat

Gebelikte kanda mikrop çıkması nedir?

Anasayfa
Anne/Çocuk Gebelikte kanda mikrop çıkması nedir?

Gebelikte Kanda Mikrop Çıkması, gebelikte %10 civarı bayanda rastlanılan bir durumdur. Hem hamileliği hemde bebeği büyük derece de etkiler. Gebelikte bebek ölümlerine kadar neden olabilir. Aynı zamanda bir çok hastalıklara da yol açabilir. Gebelikten önce de vücuda girmiş olan mikroplar, hamilelik esnasında daha çok artıp, kendini hamilelik sırasında açığa çıkarabilir.

Anne karnındaki bebek, eşi sayesinde bir çok mikrobik olaylardan ve mikroplardan korunur. Bebeğin içinde yaşadığı sıvı da, bir çok mikropları hem öldüren hemde üremelerini durduran bir yapıya sahiptir. Bu koruyucuların görevleri bebek 8-10 haftalıkken başlar. Fakat bu kadar koruyucuya rağmen, bebeğin mikroplardan korunması bazen mümkün olmayabilir. Anne karnındaki bebek, günden güne büyümeye çalışırken böyle mikroplarla karşılaşması pek de iyi olmayabiliyor. Erken yada geç gebeliklerde bebeğin bu şekilde mikroplarla karşılaşması, düşüklere, erken doğumlara, doğumsal sakatlıklara, anne karnındayken büyüme geriliğine, anne karnındayken ölümlere yada yeni doğan ölümlerine sebep olabiliyor. Her ne kadar bebeğin eşi, bebeği korusa da bazı mikroplara karşı korumacı olamaya biliyor, böyle durumlarda mikrop önce bebeğin eşine oradan da direk olarak bebeğe ulaşıp ona zarar verebiliyor. Gebelikteki kanda çıkan mikroplar çok çeşitlidir. Enfeksiyonun seviyesi ve şiddeti bir çok nedene bağlıdır. Bunlar; Mikrobun cinsine, miktarına, mikrobun giriş kapısına, bebeğin kaç haftalık olduğuna, bebeğin eşinin ve sıvısının miktarına, annenin bağışıklık sisteminin ne kadar kuvvetli olduğuna bağlıdır.

Gebelikte Kanda Mikrop Çıkması Nedenleri Ve Belirtileri

Gebelikte kanda mikrop çıkmasının bir çok nedeni olabilir. Normalde, yaşam sıvısı olan kanımız, vücudumuzda oldukça steril halde bulunur. Kanımızda mikrop görülmesi, vücudumuzda çok uzun süre duran hastalıklardan da kaynaklanabilir, bu elbette hamilelikte bağışıklık sistemimiz biraz daha korumasız olduğu için daha fazla görülür.

Gebelikte Kanda Mikrop Çıkması

Bu mikroplar doktorun talep etmesi üzerine, kanda yapılan bazı testler sonucunda ortaya çıkar. Kanımızdaki mikrop zatürre, menenjit gibi hastalıklar sonucunda da ortaya çıkabilir. Bazı ameliyatlar sonucunda da kanımıza mikrop karışması olasıdır. Pis olarak yıkamadan yediğimiz yiyeceklerden, içtiğimiz suyun içinde olan mikroplarda direk kanımıza karışabilmektedir. En çok steril olması gereken yerlerimizden biriside ellerimizdir, ellerimizden de çok rahatlıkla kana mikrop karışması olasıdır. Uzun süreli hastalıkların yanı sıra, genellikle ayakta geçirdiğimiz, boğaz enfeksiyonu, grip, nezle, faranjit, idrar yolları enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar da kana karışarak, kanda mikrop çıkmasının nedenleri olabilir. Gebelikte de kanda mikrop olmasının belirtileri ise, kişinin kendini sürekli yorgun ve bitkin hissetmesi, sürekli uyku hali, aşırı halsizlik, kalp atışı hızlanması, şok geçirme durumu, deride döküntü, kaşınma, bazen ishal ve yüksek ateş gibi belirtiler verir. Bunların içinde ise en tehlikeli olanı gebelikte yüksek ateş tehlikesidir, özellikle bu gibi durumlar da bebekte kalıcı sakatlık gözlenebiliyor.

Gebelikte Kanda Mikrop Çıkması Tedavisi

Yukarıda saydığımız şikayetlerden, bir tanesi bile kişide fark ediliyorsa, gerek bebeğin gerekse annenin sağlığı için, mutlaka en kısa zamanda bir doktora başvurulması gerekmektedir. Öncelikle bu şikayetlerle bir doktora başvurduğunuzda, doktorun ilk işi bir kan tahlili istemek olacaktır. Kan tahlilinin sonucuna göre, mikrobun ne seviyeye çıktığı, mikrobun hangi mikrop olduğu ortaya çıkacaktır. Doktor bunun sonucuna göre, özellikle hamilelikte her ne kadar antibiyotik yasak olsa bile, daha düşük dozda yada, akşam yarım, sabah yarım olmak üzere antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Bu antibiyotik tedavisinin yanı sıra deride döküntü gibi şikayetleriniz varsa, buna uygun olarak merhem ve pomatta yazabilir.

Bir cevap yazın

CLOSE
CLOSE
error: Kopyalanamaz.