Kapat

Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Anasayfa
Pratik Bilgiler Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir, tıpkı yoğurt ya da peynir gibi evde kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz bir içecek. Ancak tutturmak her zaman kolay değil. Nasıl ki yoğurt ya da peynirde de her zaman başarılı olamıyorsanız kefirde de aynı başarısızlık ihtimalini göze almanız gerekiyor. Birkaç denemeden sonra kefir mayalama konusunda profesyonel olabilirsiniz. Kefir yapmak için ihtiyacınız olan şeyler şöyle:

Kefir tarifi:
Malzemeler

1 lt süt (Keçi, inek ya da koyun fark etmez)
50 g kefir mayası
Cam kavanoz
Süzgeç
Tahta kaşık

Yapılışı
Çiğ sütü bir çinko tencerede kaynatın ve soğumaya bırakın. Üzerinde biriken kaymağı alın. Burada önemli olan sütün kutulanmış, pastörize edilmiş süt olmaması. Bir mandıradan temin ettiğiniz sütün mayalanma ihtimali çok daha fazladır. Eğer kutulanmamış süte ulaşma ihtimaliniz zayıfsa yine marketlerde satılan şişelenmiş günlük sütlerle de şansınızı deneyebilirsiniz.
Soğuyan süte (20-25 dereceye gelmesi yeterli) kefir mayasını ekleyin. Eğer kefir mayasını yani kefir tanelerini nereden alacağınızı bilmiyorsanız internette küçük bir “kefir mayası nereden alınır” araması sizi sonuca götürecektir. Kefir mayası satışı yapan birçok web sitesi olduğunu göreceksiniz. Kefir mayasını kaynattığınız süte eklerken içinde bulunduğu sütten tahta kaşık yardımıyla almanız çok önemli. Metal kaşığı kefirinize değdirmeyin.

Kavanoza aldığımız kefirin kapağını sıkıca kapatarak mayalanmaya bırakın. Yaklaşık 24 saat sonra kefirimizin istediğimiz kıvama geldiğinden emin olup süzgeçten geçirerek kefir tanelerini ayırıyoruz ve kefiri bir kavanoz ya da sürahiye alıyoruz.

Bir cevap yazın

CLOSE
CLOSE
error: Kopyalanamaz.