Kapat

Emziren Annelerin Süt Sağlığı İçin Yemesi Gerekenler

Anasayfa
Anne/Çocuk Emziren Annelerin Süt Sağlığı İçin Yemesi Gerekenler

Bebekler için anne sütü ilk 6 ay temek besin maddelerinin tümünü içerisinde barındırıp bebeğe sunmaktadır. Henüz anne adayı hamileyken süt oluşumu başlamaktadır, buna dayalı olarak bebeğin emmesiyle birlikte doğru orantılı bir şekilde süt miktarı artış göstermektedir. Bu mucizevi durum gerçekleşirken, aynı zamanda bu sürece bağlı olarak dikkat edilmesi gerekilen bir takım etkenler bulunmaktadır.

Emziren Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Anne sütünün gelişimi ve içeriği tamamen annenin tükettiği besinlerden kaynaklı olmaktadır. Bu nedenle anne adayının henüz hamileyken yemek ve içme gibi durumlarına özen göstermesi her zaman kendisi ve bebeğinin sağlığını önde tutacaktır. Annenin emzirme dönemlerinde katı diyetlere tabii olmamasını önermekteyiz. Sebebi ise bu orantıda yapılacak olan katı diyetlerin anne sütünü azaltmasından ve kalitesi açısından da bebeğe zarar vereceği üzerinedir. Zayıflamak için tercih edilen bu katı diyetlere karşın anne sütünün daha da artması ve daha kaliteli bir hale gelebilmesi adına anne adayının doğru olarak bilinen yanlışlardan uzak durması gerekmektedir. Tükettiği besinler kendisine fayda sağlayacağını düşünürken kimi zaman zarar da sağlayabiliyor. Bu nedenle aşağıda sizler için emziren annenin neler tüketmesi gerektiği üzerine bilgiler hazırladık.

Emziren Annenin Tüketmesi Gereken Besinler

Özel bir alerji söz konusu değilse. Aşağıda ki öneriler genel normal olarak kabul edilebilir.

Hem anne, hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için folik asit ve Omega alımı yapması gerekmektedir. Bunun için annenin mutlaka haftada en az 2 defa balık tüketimi yapması önerilerimiz arasında yer alıyor.

Sütün daha fazla artışta ve aynı zamanda kaliteli olması adına mutlaka düzenli ve dengeli bir şekilde beslenme yapılması gerekmektedir.

Anne vücudunun ve süt kalitesinin stabil olabilmesi için günde en az bir adet yumurta tüketimi yapılması gerekli ihtiyaç halinde bulunan proteini karşılayabilmektedir. Sosis, salam ve sucuk gibi işlenmiş et ürünlerinden uzak durarak işlenmemiş etler üzerine yoğunlaşmanız size fayda sağlayacaktır. Öte yandan hayvansal yağlardan çok protein açısından zengin olan et besin türlerini tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

İyot yapısal olarak her zaman doğal bir beslenme etkisini yaratmaktadır. Bu nedenle emziren annelerin doğal yoldan gelişim gösterebilmesi adına mutlaka iyotlu tuz tercih etmesi kendisine ve bebeğine fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

CLOSE
CLOSE
error: Kopyalanamaz.