Kapat

Egzemaya iyi gelen şifalı bitkiler

Anasayfa
Faydalı Bitkiler Egzemaya iyi gelen şifalı bitkiler
ellerde-egzama

Birçok egzema hastası aşağıdaki listedeki otlar ile ağrı ve kaşıntıda etkili bir rahatlama yaşadıklarını ifade etmektedirler.

Egzamanın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, alerjik reaksiyon sonucu olduğuna inanılır. Semptomları hafifletmeye yardımcı olmak için tasarlanmış toksik maddeler içren ilaçlar varsa da çok pahalıdır.

Egzemaya iyi gelen şifalı bitkiler ise şöyle:

 1. Calendula

Bazen marigold olarak anılacak olan calendula, dermatite veya egzama karşı savaşırken çok etkilidir. Kremleri, yağları ve merhemlerini bulabilirsiniz. Alternatif olarak, etkilenen bölgeye nemli kalendula çay poşetleri uygulanabilir veya çay poşetinden yaprakları çıkarılarak doğrudan etkilenen bölgeye uygulanabilir.

 1. Şakayık ağaçları

Çin’de yapılan bir 2007 araştırmasında şakayık ağacı kullanan kişilerin steroid kremleri gibi konvansiyonel ürünlere olan gereksinimlerinin azaldığı ve genellikle yaşam kalitesinin iyileştiği tespit edilmiştir.  Egzamayı azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar bileşikler içerirler.

 1. Cadı Elması

Cadı elmasının sadece sivilce veya sıkıştırıcı olarak kullanılabileceğini düşünebilirsiniz, ancak cadı elması sivilceleri durdurmanın yanı sıra cilt için çok sayıda avantaja sahiptir. Yapılan bir akademik çalışmada; deneklerin bir koluna standartlaştırılmış cadı elması yağı sürülmüş ve diğerine de non-steroid anti-inflamatuar krem ​​kullanılmış. Araştırmacılar, 3 hafta sonra her iki kolun kızarıklık, kaşıntı ve kireçlenmeyi iyileştirdiklerini bulmuşlar. Bu gibi araştırmalar, bu eski çarenin bir çok ilaç kadar etkili olduğunu göstermektedir.


 1. Dul avrat otu

Dul avrat otu bitkisinin yapraklarının egzamalılarda sıklıkla bulunan kireçlenmeyi durdurmaya yardımcı olduğu bulunmuş. Birçok kişi, kanın temizlenmesi için dul avrat otu çayları içiyorlar. Bilim adamları, dul avrat otu kökünün sadece kanı detoksifikasyonla değil aynı zamanda cildin dokusunu ve kalitesini artıracak şekilde de cildin yüzeyine kan dolaşımını geliştirdiğini keşfetti.

 1. Sarı kantaron

Bu başka bir amaçla sık sık kullanılan, depresyon için kullanılan başka bir bitkidir. Ancak genellikle diğer alanlarda da yardımcı olur. Topikal olarak kullanıldığında, sarı kantaron egzama için etkili bir ilaçtır. 

 1. Çuha çiçeği yağı

Akşam çuha çiçeği yağının, egzama semptomlarının hafifletilmesinde etkili olduğu bir çok akademik çalışmada  gösterilmiştir. Bu yağın deri hastalığından mustarip olanlar için önemli etkileri olduğu bilinir. 1200 den fazla hastayı kapsayan 25’ten fazla klinik araştırmanın yeni bir testi ve yeniden analizi sırasında bu bitkinin kabuklanma, kaşıntı, ödem ve kızarıklık üzerinde çok yararlı etkileri olduğu doğrulandı.

Çuha çiçeği yağı içeren merhemleri ya da çuha çiçeği kapsüllerinden yağı sıkın ve yatmadan önce ve banyo yaptıktan sonra gün boyunca etkilenen bölgelere özgürce uygulayın. 

ellerde-egzama
 1. Papatya

Papatya belki de egzama hafifletmek için göz ardı edilen en iyi otlardan biridir. Papatya, semptomları kontrol altına almak için topikal steroid seviyesinde azalmaya yol açan inflamasyon düzeylerini düşürür.

Başka bir çalışmada ön kolları, elleri ve bacaklarında ekzema geçiren 161 hasta dahil edildi. Araştırmacılar, papatya bazlı bir krem ​​ile diğer steroid ve non-steroidal cilt ürünlerinin etkilerini 4 haftalık bir süre boyunca inceledi. Papatya, hidrokortizon ile benzer sonuçlar verdiğini gösterdi. Aslında, papatya kremi non-steroid anti-inflamatuar krem ​​veya steroid preparatından çok daha iyi çalıştı.

 1. Gotu kola

Çeşitli klinik çalışmalar, bu bitkinin yaraları iyileştirmekle kalmayıp, egzema, varikoz ülseri, sedef hastalığı, cüzzam gibi diğer cilt problemlerini de tedavi edebildiğini gösterdi. Gotu kola’daki saponinler ve triterpenoidler cilt problemi olanlar üzerinde neredeyse mucizevi bir etkiye sahip aktif maddelerdir.

 1. Mücevher yabani otlar (Bayan terliği bitkisi)

Bazen bayan terliği veya bayan damlalıkları olarak adlandırılan mücevher yabani otların suyu genellikle yüzük, atlet ayağı, zehirli sarmaşık ve egzama gibi çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde kullanılır. Bu bitkinin yaprakları egzema hastalarının kaşınmasını önleyebilir.

 1. Meyan Kökü

Meyan kökü bitkilerinden çıkarılan ekstratın, egzema ile mücadelede etkili bir araç olduğu uzun süredir bilinmektedir.

 1. Comfrey (Karakafes kökü)

Şifalı bitkilerle ünlü olan bu bitki ve komfrey kökleri egzama ile savaşanlar için çok etkilidir. Comfrey’deki aktif bileşen, allantoin olarak adlandırılır ve ciltte veya yara iyileşmesinde büyük hızlanma yeteneği ile bilinir. Doğrudan cilde uygulanan yapraklar enfeksiyonu önleyebilir ve yara izini en aza indirebilir.

Comfrey ayrıca kuruluk ve kaşıntı gibi egzamanın semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu bilinen geniş miktarda A vitamini içerir. Comfrey yapraklarını kesin ve zeytinyağıyla karıştırın. Bu karışımı etkilenen alanlara günde iki kez uygulayın.

 1. Kaz Otu

Temizleyiciler, tatlı ağaçlık, ot toplayan gibi başka isimleri de vardır. Kaz otu, egzama için müthiş bir bitkidir. Yaralayıcılardan güçlü bir çay hazırlarken, yaraları iyileştirmek ve genel cilt tonunu iyileştirmek için cildi yıkamak için kullanabilirsiniz. Araştırmacılar, parçalayıcıların vücuttaki atıkları ve zehirli maddeleri kaldırabileceğini ve bunun egzama muzdarip olanlara yardımcı olduğunu söylüyorlar. Çayı bir cilt yıkaması olarak kullanmak kuruluk, kaşınma, çatlamış deri ve kabarcıklar gibi egzamanın semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 1. Yulaf ezmesi

Yaklaşık 8 gram (1 su bardağı) yulaf ezmesini kaba bir bez torba içine koyun ve kapatın. Torbayı küvette akan suyun altına yerleştirin. Su biraz sütlü veya opak görünür, ancak bu normaldir. Küvet dolu olduğunda, ıslanırken torbayı suya koyun. En az 20 dakika boyunca bu yulaf ezmesi suyunun içine batırılması, egzama semptomlarının hafifletilmesi için uzun bir yol kat edecektir.

İpucu:

 • Bazen, geleneksel süt ürünleri egzamaya neden olur. Süt ürünlerini kesmeyi deneyin ve daha fazla organik meyve ve sebze tüketin.
 • Egzamanızı içten dışa çıkarmaya yardımcı olmak için zencefil, zerdeçal ve diğer anti-inflamatuar otlar ve gıdalar da eklemek isteyebilirsiniz.

 

Her zaman bitkisel ürünler tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

CLOSE
CLOSE
error: Kopyalanamaz.